PORT ALAÇATI

Su içinde, su ile yaşam…

Port Alaçatı, deniz sevdalılarına hitap eden bir yaşam konseptini hayata geçiriyor.Türkiye’de daha önce benzeri görülmemiş, dünyada da az sayıda örneği bulunan bir marina-kent projesi olan Port Alaçatı’nın konsepti, ünlü Fransız mimar François Spoerry imzasını taşıyor. Güney Fransa’nın en ilgi çekici yerleşimlerinden biri olan Port Grimaud projesinin Alaçatı’ya uyarlaması olan projenin planlaması, Spoerry hayatını kaybetmeden önce, 1999 yılında yapıldı. Projenin master planının sorumluluğu Mehmet Aykut Mutlu ile uzun yıllar Spoerry ile birlikte çalışan mimar Xavier Bohl’a ait. Port Alaçatı projesinin nerede kurulacağı, François Spoerry’nin oğlu Yves Spoerry’nin uzun araştırmaları sonucunda belirlendi. 1995 yılında projenin tüm sorumluluğunu, başarılı projeleri ile tanınan ünlü Türk mimar Mehmet Aykut Mutlu üstlendi.

Port Alaçatı, Türkiye’de benzeri olmayan büyük bir proje. Karada kanallar açarak adeta küçük bir Venedik yaratılacak proje sadece Çeşme ya da İzmir için değil, Türk turizmi için de çok önemli bir yatırım. Evlerin yanı sıra mağazalar, butik oteller, restoranlara da yer ayrılan Port Alaçatı’nın merkez noktası marinası. Ayrıca 18 delikli bir Golf Merkezi için halen Alaçatı Belediyesi ile çalışmalar yürütülüyor. Tüm konutların kendilerine ait sahilleri ve bahçeleri bulunan Port Alaçatı’da sportif faaliyetlere özel bir önem veriliyor. Hayatın adeta sörf ve deniz etrafında döndüğü Alaçatı’da yelkencilik, scuba-diving, derin deniz balıkçılığı, yürüyüş, trekking gibi doğa sporları için her türlü imkan mevcut.

“Su içinde, su ile yaşam” konsepti üzerine kurulan Port Alaçatı projesi, Türkiye’yi dünyada da benzeri az sayıda olan bir yaşam tarzı ile tanıştırıyor. Denizlerle çevrili bir yarımada ülkesi olmasına rağmen Türk insanının yabancı olduğu bir kavram olan deniz yaşamı, Port Alaçatı ile hayat bulmaya hazırlanıyor. Tüm bu avantajları, tamamı denizi gören yamaç evler ve her biri denize sıfır konumlanan sahil evleri ile birleştiren Port Alaçatı’da, deniz gündelik yaşamın aksesuarı değil, ana öğesi. Marinası, deniz kıyısındaki butik otelleri ve sahil restoranları ile Port Alaçatı, dört dörtlük bir deniz kenti. Alaçatı’yı Alaçatı yapan en büyük marka değerleri arasında belki de ilk sırayı alan rüzgar sörfü, Port Alaçatı’nın da belkemiği. Port Alaçatı, Alaçatı’nın tüm doğal güzelliklerinin kıymetini bilen ve tadını çıkaran, çok yönlü, yüksek kaliteli bir yaşam anlayışı sunuyor. Dolayısı ile sörf gibi sofistike bir spor, Port Alaçatı’da gündelik yaşamın bir unsuru. Tüm Port Alaçatı evlerinde sörf malzemelerini saklamak için özel depolar bulunuyor. Özellikle yelkencilik, tekneler ile evlerin önüne kadar gelinebilen bir beldenin en gözde etkinliklerinden biri olmaya aday görünüyor. Port Alaçatı, tam teçhizatlı marinası ile denizciliği teşvik ediyor.